29 Haziran 2009 Pazartesi

New York'ta 'İstanbul Live' Konseri

ABD'nin New York Kentindeki Central Park'da 27 Haziran'da Aralarında Mazhar Fuat Özkan, Sertab Erener -Demir Demirkan ve Hüsnü Şenlendirici'nin Bulunduğu Ünlü Müzisyenler 'İstanbul Live: Türkiye'nin Sesleri ve Renkleri' Adlı Bir Konser verdi.
Basından Büyük İlgi
Türk gazetecilerle birlikte Amerikan medyasının da büyük ilgi gösterdiği basın toplantısında Erener ile Demirkan'ın ABD'de piyasaya çıkan albümleri de tanıtıldı.
Serdar İlhan konuşmasında, konsere destek veren New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve New York Turizm ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür başta olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür etti. İlhan konserin İstanbul'un zengin etnik mozağini yansıttığını belirterek, sahne alan müzisyenler arasında Yunanlı ve Ermeni asıllı müzisyenlerin de bulunduğunu bildirdi.
New York Gyspy All Stars grubunun müzisyenlerinden Engin Günaydın da konserde hem Sertab Erener ve Demir Demirkan'la hem de Hüsnü Şenlendirici ve Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas ile birlikte çaldıklarını ifade ederek projede yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.
Müzisyen Emre Yılmaz ise MFÖ ve Sertab Erener gibi büyük müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.
Eylül Ayında da ABD Turnesi
Demir Demirkan da bir soru üzerine, Amerikalı dinleyicilerin Türk dinleyicilerden farklı olduğunu, Türk dinleyicilerin müzikle daha çok eğlenmeyi sevdiğini, Amerikalı dinleyicilerin ise sahneye odaklandıklarını belirtti.
Sertab Erener ise aynı soruya yanıt verirken Amerikalı dinleyicilere şarkı söylemenin kendisi için son derece harika bir deneyim olduğunu ifade etti.
Eylül ayında ABD'nin 7-8 kentini kapsayan tura çıkacaklarını bildiren Erener, bu kentler arasında Seatle, Los Angeles, Chicago, Boston, Washington ve New York'un bulunduğunu söyledi. Demir Demirkan Türk gazetecilerin soruları üzerine ise Central Park'ta ilk defa çalacağını bildirerek şöyle konuştu:
"New York'ta çok Türk yaşadığını biliyorum ve konserde çok fazla Türk olacak. Konseri Central Park'ta vermek gerçekten özel bir durum çünkü New York'a gelip de burada çalacak çok fazla Türk sanatçı olduğunu düşünmüyorum ve bu benim başıma geldiği için özellikle de daha yeni çıkmış bir projeyle bunu yapabiliyor olduğum için kendimi şanslı görüyorum."
New York Başkonsolosu: "Gururluyuz"
New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da gazetecilere yaptığı açıklamada, New York'ta Central Park'ta her yıl yapılan yaz konserlerinin nadir olarak ülkelerin öne çıkarıldığı bir etkinlik olduğunu ancak bu yıl Türkiye'yi ve müziğini tanıtıma öncelik verildiğini ve bu yüzden son derece gururlu olduklarını dile getirdi.
Samsar, Centra Park’ta sahneye çıkan, kendi alanlarında üst düzeyde bulunan müzisyenlerin bir nevi "rüya takımı" olduklarını söyledi. Samsar, "Konserlerin tamamen dolu olacağını tahmin ediyorum. Hem Türkiye'nin hem İstanbul'un müziğini, mozağini yansıtan güzel bir karışım olacak" diye konuştu. New Yorklulara ücretsiz verilen İstanbul Live konserinde Mazhar Fuat Özkan, Sertab Erener-Demir Demirkan, Hüsnü Şenlendirici ve Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas ile New York Gypsy All Stars grubu ve misafir müzisyenler olarak da Brooklyn Funk Essentials grubu ile Emre Yılmaz sahne aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder